РАДІАЦІЙНА ТА ХІМІЧНА БЕЗПЕКА

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ЗАГРОЗІ РАДІАЦІЙНОГО ЗАРАЖЕННЯ ТЕРИТОРІЇ

(Пам'ятка)

В наслідок радіаційної аварії можливе забруднення навколишнього середовища, небезпека для усьо­го живого, що опинилося на забрудненій місце­вості (загибель людей, тварин, знищення посівів тощо).

1. При оголошенні небезпечного стану не пані­куйте, слухайте повідомлення, попередьте сусідів, на­дайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.

2. Надалі дізнайтеся про час та місце збору мешканців для евакуації.

3. Після одержання повідомлення по радіо (або через інші засоби оповіщення) про радіаційну небез­пеку населенню рекомендуємо негайно укритися в житлових будинках. Важливо знати, що стіни де­рев'яного будинку послабляють іонізуюче випро­мінювання у 2 рази, цегляного - у 10 разів. Заглибле­не сховище (підвал) ще більше послаблює дозу оп­ромінення: з дерев'яним покриттям у 7 разів, з цегля­ним або бетонним у 40-100 разів.

4. Вжити заходів захисту від проникнен­ня у квартиру (будинок) радіоактивних речо­вин з повітрям: закрийте кватирки, ущільніть ра­ми та прорізи дверей.

5. Зробіть запас питної води: наберіть воду в закриті ємності, підготуйте найпростіші засоби санітарного призначення (наприклад, мильні роз­чини для оброблення рук), перекрийте крани.

6. Проведіть екстрену йодну профілактику (якомога раніше, але тільки після спеціально­го оголошення). Йодна профілактика - це прийом препаратів стабільного йоду: йодистого калію або водно-спиртового розчину йоду. При цьому досяга­ється 100 % ступінь захисту від накопичення радіоак­тивного йоду в щитоподібній залозі.

Йодистий калій треба вживати після їжі разом з чаєм, соком або водою 1 раз на день протягом 7 діб:

- дітям до 2 років - по 0,04 г на 1 прийом;

- дітям старше 2 років і дорослим - по 0,125 г на 1 прийом.

Водно-спиртовий розчин йоду треба вжи­вати після їжі тричі на день протягом 7 діб:

- дітям до 2 років - по 1-2 краплі 5 %-вої настій-ки на 100 мл молока;

- дітям старше 2 років і дорослим - по 3-5 кра­пель на склянку молока.

Наносити на кисті рук настійку йоду у вигляді сітки 1 раз на день протягом 7-ми діб.

7. Почніть готуватися до можливої еваку­ації. Підготуйте документи і гроші, предмети першої необхідності, упакуйте ліки, мінімум білизни і одягу (1-2 зміни). Зберіть запас консервованих продуктів, в тому числі молоко для дітей на 2-3 дні. Зібрані речі запакуйте в поліетиленові мішки і пакети та по­кладіть їх у приміщенні, яке найбільш захищене від проникнення зовнішнього забруднення.

8. Намагайтеся:

- вживати в їжу тільки консервоване молоко і хар­чові продукти, які зберігаються в накритих приміщен­нях і не піддавалися радіоактивному забрудненню;

- не пити молоко з-під корів, які продовжують пастися на забруднених полях: радіоактивні речови­ни уже почали циркулювати так званими біологічни­ми ланцюжками;

- не вживати овочі, які росли на відкритому ґрунті і зірвані після початку надходження радіоак­тивних речовин у навколишнє середовище;

- не пити воду з відкритих джерел та з водо­проводу після офіційного оголошення радіаційної

небезпеки;

- накрити колодязі плівками або кришками;

- уникати довгих пересувань забрудненою те­риторією, особливо запиленою дорогою або тра­вою, не ходити в ліс, утримуватися від купання в найближчих водоймищах;

- змінити взуття (заходячи до приміщення забруд­нене взуття треба залишити на сходах або на ґанку);

- щодня проводити у приміщеннях вологе прибирання.

9. У разі пересування відкритою місцевістю необхідно використовувати підручні засоби захисту:

- органів дихання - прикрити рот і ніс марле­вою пов'язкою, змоченою у воді, носовою хусткою, рушником або будь-якою частиною одягу;

- шкіри та волосяного покриву - прикрити будь-якими предметами одягу, головними уборами, косин­ками, накидками, рукавицями. Якщо вам необхідно вийти на вулицю, рекомендуємо взути гумові чоботи;

- прибувши на нове місце, проведіть дезакти­вацію засобів захисту, одягу, взуття та санітарне об­роблення шкіри на спеціально обладнаному пункті або ж самостійно (зняти верхній одяг, ставши спи­ною проти вітру, витрусити його);

- повісити одяг на перекладину, віником або щіткою змести з нього радіоактивний пил та вими­ти водою; обробити відкриті ділянки шкіри водою або розчином (типу ІПП-8), який буде видано кож­ному. Для оброблення шкіри можна використову­вати марлю чи просто рушники.

Дізнайтеся у місцевих органів державної вла­ди адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

10. Особливо звертаю вашу увагу, що вживання алкоголю в цей період - період максимального стресового напруження - може вплинути на правильність прийняття рішення. Багаточисельними дослідженнями встановлено, що вживання алкоголю не надає профілактичної дії при опроміненні організму людини, а навпаки, посилює розвиток променевого ураження.

Інженер з охорони праці Луцюк О.Л.

Дата останньої зміни 18 Квітня 2024